Zamysleli jste se již někdy nad malým rozdílem ve výše uvedených názvech? Je v případě této dvojice slov slabika navíc pouze zábavným doplňkem bez většího významu a proto se mohou oba termíny používat zaměnitelně? Pokud jste si toho všimli alespoň jednou, přečtěte si text, který, jak doufáme, utřídí Vaše poznatky na toto téma:)

Podle definice...

Podle obecně platné definice představuje kosmetika prostředky určené na kontakt s vnějšími částmi těla: kůže, vlasy, zuby nebo nehty. Jejich úkolem je udržovat zmíněné části těla v čistotě, chránit je, zlepšovat jejich vůni, parfémovat nebo zkrášlit. Důležité je, že kromě netoxických a neškodných účinků, nesmí kosmetika obsahovat aktivní látky s léčivým účinkem podobným tomu, jaký mají léčiva.

Kosmetika je příliš málo

S rozvojem kosmetologie se na trhu začaly objevovat produkty, pro které podobné definice přestaly být dostačující. Úkolem krémů, emulzí, mastí určených pro každodenní používání, avšak obsahujících účinné látky ve významných koncentracích, byla nejen péče o pleť, vlasy nebo nehty. Ačkoli nebyly léky na lékařský předpis, měly i terapeutické účinky. Mohly také zvýšit účinky léků v případě léčby kožních chorob a hojení ran. Měly také skvělé účinky proti stárnutí.

Mezi kosmetikou a léky

Nutnost zařadit produkty, které se ocitly mezi kosmetikou a léky, vedla v 70. letech minulého století ke vzniku termínu kosmeceutikum. Jeho autorem je Albert M. Kligman, profesor dermatologie na Pensylvánské univerzitě.

Čím se tedy liší kosmeceutika od kosmetiky?

Především kosmeceutika obsahují takové aktivní látky, které mohou ovlivňovat fyziologické procesy v lidské kůži. Právě jejich obsah (nebo vysoká koncentrace) může vyvolat terapeutický efekt vyplývající z účinkování mechanismů, které spustila určitá látka. V závislosti na obsažených látkách to může být účinek proti lupům, zmírňující ekzémy nebo akné, může stimulovat regeneraci, zvyšovat odolnost pokožky, zmírňovat pigmentové skvrny, strie, celulitidu. Mohou také v různé míře zpomalovat procesy stárnutí v kůži.

V případě kožních onemocnění nebo onemocnění, která se projevují v podobě kožních změn, mohou kosmeceutika významným způsobem zlepšit stav pokožky
, zmírnit příznaky onemocnění. Zároveň je třeba mít na paměti, že tyto přípravky nejsou léky a že se nesmí považovat za lék, mohou pouze pomoci při léčbě, pokud se budou používat paralelně, nebo po ukončení léčby naordinované lékařem, nebo jako prevence případné recidivy příznaků.

K jejich výrobě se používají nejnovější objevy v oblasti biotechnologie a farmakologie. Jejich složení bývá často výsledkem vědeckých objevů, dlouhodobých laboratorních zkoušek a aktivní látky představují látky, jejichž komponenty a výrobní proces jsou chráněny patentem. S ohledem na specifičnost složek a cílové účinky představují podmínky výrobního procesu, který se podobá výrobě léčiv, další hodnotu. Díky tomu je používání kosmeceutik bezpečné a představuje mnohem nižší riziko vzniku alergií.

K aktivním složkám, které dodávají přípravkům terapeutické účinky, patří např. vitamíny, jako jsou retinol a deriváty tokoferolu, lipozomální formy kyseliny askorbové a panthenol, flavonoidy, deriváty kyseliny alfa a gama linolenové a kyseliny arachidonové. Specifickou skupinu kosmeceutik představují biotechnologické přípravky, jako jsou peptidy s nízkou molekulovou hmotností (jako např. ty, které jsou v Biopeptide Complex) nebo oligosacharidy, které zasahují do procesů v buňkách.

Obsah vysoce koncentrovaných aktivních látek s výjimečnými účinky způsobuje, že se kosmeceutika jsou mostem mezi každodenní péčí, která je dostupná pro každého, a estetickou medicínou.
 Např. přípravky se SYN AKE®, neuropeptid, který napodobuje působení toxinu obsaženého v hadím jedu (Temple Viper, známého jako nejsilnější peptid s uvolňujícím účinkem) vyrovnává mikro stahy svalových vláken. Dává efekt „botox-like“, avšak bez návštěv kosmetického salonu a injekcí. Stejně důležité je i to, že kosmeceutika mohou podpořit nebo udržet efekty procedur v salonech. Díky volbě kosmeceutik s účinkem urychlujícím hojení, regeneračním nebo zlepšujícím stav pokožky po procedurách, se pokožka rychleji ‚vzpamatuje‘ a produkt s látkami s anti-aging účinkem nám umožní delší potěšení z efektů návštěvy centra estetické dermatologie.

Shrnutí

Kosmeceutika jsou přípravky mezi kosmetikou a léky. Obsahují takové látky nebo v takových koncentracích, které mají terapeutické účinky na pokožku, vlasy nebo nehty. Ačkoliv samy o sobě neléčí, mohou významným způsobem urychlit, usnadnit, podpořit léčebný proces, a tak zmírnit příznaky a zabránit případné recidivě onemocnění. Složky kosmeceutických přípravků mnohdy představují inovativní látky, které jsou často chráněny patentem, nakolik jsou výsledkem moderních technologických procesů nebo dlouhodobého výzkumu.